mEŽĀ ii/ IN THE FOREST II

Largescale installation in an abandoned church in Egypt, Latvia, near to Zarasai, Lithuania.

Egypt’s Evangelical Lutheran Church is a church with an interesting and unique history and since the Second World War it stands completely abandoned and vandalized. Also the former Vilkumiests which was subsequently nicknamed Egypt (from the name of the church), preserves only as a faint evidence in a form of a highway and a few wooden cottages next to it. Coming from the Daugavpils direction, it is difficult to distinguish the abandoned church - it is completely surrounded by trees. Forest “entering” the church is only a matter of time.

As shown by several studies, forests before the arrival of Christianity in the territory of Latvia were regarded as a sacred place. For example, in 1413 Gilbert Cours de Lanus described the Latvian beliefs: “Kurši, although they were born and baptized under duress, had one sect which obliges to burn the dead person at the burial site, they were burnt dressed and decorated with their finest jewels in the nearest grove or forest; the pink was made of pure oak wood. They believed that if the smoke rises straight into the sky, the soul is saved, but when the smoke is being blown sideways, the soul is to be destroyed. ”

Kā liecina vairāki pētījumi, mežs senlatviešiem vēl pirms kristietības ienākšanas Latvijas teritorijā ticis uzskatīts par svētu vietu. Piemēram, 1413. gadā Žilbērs de Lanuā kuršu ticējumus aprakstīja šādi: "Kuršiem, lai gan viņi esot dzimuši kā kristītie spaidu kārtā, ir viena sekta, kas pēc nāves liek sevi sadedzināt apbedīšanas vietā, tos sadedzina apģērbtus un izgreznotus ar viņu labākajām rotām kādā tiem tuvākā birzī vai mežā, sārtu tie taisa no tīras ozolu malkas, viņi tic, ka tai gadījumā, kad dūmi kāpj taisni debesīs, dvēsele esot glābta, bet, kad tos pūš uz sāniem, dvēselei esot jāiet bojā."

Mežs savu sakrālo nozīmi nav zaudējis arī šodien, kad kristietība jau absolūti nostiprinājusies Latvijas teritorijā, paralēli ienākot aizvien vairāk jaunām reliģijām un garīgajām mācībām. Mežs kā telpa, kur patverties, noslēpties, atpūsties un izklaidēties joprojām ir nemainīga vērtība latvieša dzīvē. Bet cik liela nozīme tiek piešķirta ticībai, reliģijai?

Ēģiptes evaņģēliski luteriskā baznīca ir dievnams ar interesantu un savdabīgu vēsturi, kas jau kopš Otrā pasaules kara stāv pilnīgi pamests un izpostīts. Arī no bijušā Vilkumiesta, kas vēlāk ticis iesaukts par Ēģipti (no kā arī baznīcas nosaukums), saglabājušās tikai blāvas liecības dažu koka namiņu šosejas malā veidā. No Daugavpils šosejas braucot nevienam nepiederošo dievnamu grūti saskatīt - to no visām pusēm ieskauj koki, kas novembra mēnesī vērīgāka garāmbraucēja skatienam paver kaut nelielu ēkas fasādes daļu, turpretī „zaļajos” gada mēnešos celtnei lemts pilnībā iegrimt koku lapotnēs. Ar laiku „meža ienākšana baznīcā” būs neizbēgama.